"Zrozumienie rzeczy nowych, bierze się z poznania starych.
Różnica między starym i nowym jest kwestią czasu.
Istotne, aby człowiek we wszystkim miał niezmącony umysł".
Droga: któż przejdzie ją prosto i dobrze ?

                                             Gichin Funakoshi

SHOTOKAN KARATE - 松涛館空手1. Yoi-no-kisin - miej wolę niezłomnego przeciwstawiania się wrogowi. W czasie treningu form przeciwnik jest nieobecny. Jego "obecność" zależy wyłącznie od dyscypliny     wyobraźni. Kata nie jest bowiem walką z powietrzem, lecz nie tak ważne jest   widzenie przeciwnika, jak emocjonalne potwierdzenie jego "obecności".

2. Inyo
- jednakowo starannie wykonuj bloki i uderzenia. Początkujący im bardziej dynamicznie i precyzyjnie uderza, tym bardziej schematycznie wykonuje bloki. Oczywiście, że jednakowo silne wykonywanie uderzeń i bloków usztywnia i powoduje stratę szybkości, ale w tym właśnie cała trudność do pokonania.

3. Chikara-no-kyojaku
- właściwie używaj siły! Nieodmiennie silne bloki i uderzenia są błędem - "siły potrzeba w danej chwili dokładnie tyle ile potrzeba".

4. Waza-no-kankyu
- zachowaj właściwe tempo ruchów, albowiem są w kata techniki bardzo wolne i bardzo szybkie. Niewłaściwe tempo jest jak płyta, której dźwięk zmienia się groteskowo, gdy talerz gramofonu obraca się zbyt wolno lub zbyt szybko.

5. Keitai-no-hoji
- zachowaj właściwe pozycje. Ich zmiany muszą płynne i finezyjne, lecz trwanie w nich - niewzruszone.

6. Tai-no-shinsuku
- ciało niech będzie "skupione" lub "rozwinięte", w implozji lub eksplozji - tak jak przewiduje to choreografia kata.

7. Tya-kugan
- nie strać z oczu celowości poszczególnych ruchów. Nauczenie się kata wymaga wielokrotnych, sekwencyjnych powtórzeń. Zanim przystąpi się do pierwszego "właściwego" wykonania, wytwarza się stereotyp, w którym gubi się często sens poszczególnych ruchów.

8. Kokyu
- oddychaj właściwie - blokuj i uderzaj z wydechem. Pamiętaj, iż spokój daje spokojny oddech, lecz i spokojny oddech daje spokój!

9. Kiai
- kiedy trzeba daną technikę wykonać z maksymalnym natężeniem sił fizycznych i psychicznych - zrób to, jakby zależało od tego twoje życie!

10. Zanshin
- Zachowaj pełną czujność! Sekwencje ruchów w kata są z góry ustalone i dobrze znane, lecz postawa ćwiczącego powinna być taka, jakby nie wiedział co nastąpi, jakby w   każdej chwili musiał być gotów do "nieprzewidzianego ruchu".


Współpracujemy z: