"Zrozumienie rzeczy nowych, bierze się z poznania starych.
Różnica między starym i nowym jest kwestią czasu.
Istotne, aby człowiek we wszystkim miał niezmącony umysł".
Droga: któż przejdzie ją prosto i dobrze ?

                                             Gichin Funakoshi

SHOTOKAN KARATE - 松涛館空手Po pierwsze
Rzecz w tym aby doskonalić charakter.
Po pierwsze
Rzecz w tym aby rozwijać siłę ducha.
Po pierwsze
Rzecz w tym aby bronić prawdziwości drogi.
Po pierwsze
Rzecz w tym aby szanować etykietę.
Po pierwsze
Rzecz w tym aby gorącość nie przesłaniała męstwa.
Hitotsu! Jinkaku Kansei ni Tsutomoru Koto!
Po pierwsze! Rzecz w tym aby charakter kształtować!

Oznacza to, że sztuka karate jest więcej niż tylko fizyczna. Wszyscy początkujący, szczególnie młodzi, powinni być nauczeni znaczenia budowy charakteru poprzez dyscyplinę i rygorystyczne trenowanie. Dla początkującego proces budowy rozpoczyna się z doskonaleniem technik poprzez powtarzanie. Duch walki zostanie osiągnięty dzięki zyskaniu większej pewności poprzez rozwijanie mocniejszych technik. Trenuj, aby wydobyć ducha, nie tylko do walki, lecz do pokonania osobistych problemów, szczególnie w czasach słabości, domowych kryzysów lub problemów w interesach. Do rozwoju tych wartości duchowych prowadzi długa ścieżka pod warunkiem, że zamysł jest zrozumiany i jest doświadczenie, które dostarczy korzyści z życia w wewnętrznej sile i spokoju.

Hitotsu! Makoto No Michi Wo Mamoru Koto!
Po pierwsze! Rzecz w tym aby prawdziwości drogi bronić!

Dążyć oznacza pełnię poświęcenia się i zobowiązania niezbędną, aby osiągnąć mistrzostwo w sztuce. W żadnym przypadku mistrzostwo nie jest możliwe bez wysiłku i poświęcenia ze strony uczestnika. Dążenie musi być szczerej natury i nie tylko powierzchowne. Poważne dążenie ze strony studenta zostanie rozpoznane przez sensei'a, który poświęci na to więcej czasu.

Hitotsu! Doryoko No Seishin Wo Yashinau Koto!
Po pierwsze! Rzecz w tym aby siłę ducha rozwijać!

Bycie wiernym jest mocną tradycją samurajską i rozszerzeniem wpływu Konfucjusza na rodzinę i sztuki walki. Wiara uwidaczniana jest w Twoim sensei'u i dojo. Student musi zawsze być wierny swojemu sensei'owi i starać się podążać za nim tą samą drogą jak średniowieczni samuraje zobowiązani byli do podążania za swoimi panami feudalnymi, aż do śmierci bez wahania. Podczas gdy może się to wydawać niezwykłe w dniu obecnym, jest nierozsądne, aby oczekiwać od sensei'a, aby przekazał całą swoją wiedzę studentowi, który prawdopodobnie odejdzie z byle przyczyny. Student musi dowieść swojej lojalności przez lata. Wiara i lojalność okazane sensei'owi zostaną nagrodzone tak, że wielka suma wiedzy i mądrości przejdzie na studenta. Ta więź między sensei'em i studentem jest ogromnie wartościowa i jest podstawą do nauczenia się związku.

Hitotsu! Reigi Wo Omozuru Koto!
Po pierwsze! Rzecz w tym aby etykietę szanować!

Szacunek do innych jest ważną częścią japońskiej i okinawskiej kultury, zatem uwspólnia sztuki walki. Gichin Funakoshi denerwował się, że karate zaczyna się i kończy z etykietą. Ustanowił również, że bez grzeczności nie ma dojo. Jest to odbicie formalnej natury Japończyków i można zaobserwować kłanianie się zarówno podczas trenowania jak i w domu lub biurze. Etykieta dojo jest dobrze zdefiniowana. Kłaniasz się prawidłowo i pokazujesz szacunek we wszystkim, co robisz i gdziekolwiek pójdziesz. Szacunek należy okazywać wszystkim... sensei'om, rodzicom, nauczycielom, prawu, zmarłym, naturze itp..

Hitotsu! Kekki No Yu O Imashimuru Koto!
Po pierwsze! Rzecz w tym, aby gorącością serca męstwa nie przesłaniać!

Wyszkolony wojownik jest osobą z niepohamowanym duchem do rywalizacji i wielką siłą, więc jest nieuczciwe używanie tego przeciw niewytrenowanej osobie. Duch karate-ka jest nie do pobicia i musi używać swojej wiedzy tylko dla względów sprawiedliwości. Osoba z charakterem potrafi uciec od walki, bo kontroluje swoje emocje i jest w zgodzie z samym sobą. Nie musi testować swoich zdolności na ulicy. Wygrywa bez walki i nie będzie ubolewać, ponieważ nikt nie będzie skrzywdzony. Wystrzeganie się gwałtownego zachowania jest trudne do wytłumaczenia dla wielu Ludzi Zachodu, z powodu ich otoczenia lub postawy wygrywania turniejów, gdyż chcą robić to jak najszybciej jak to tylko możliwe, co jest sprzeczne z zasadami karate-do i dojo kun. Jest zatem niezbędne stałe przypominanie studentom przez instruktorów o ważności dojo kun.


Współpracujemy z: