"Zrozumienie rzeczy nowych, bierze się z poznania starych.
Różnica między starym i nowym jest kwestią czasu.
Istotne, aby człowiek we wszystkim miał niezmącony umysł".
Droga: któż przejdzie ją prosto i dobrze ?

                                             Gichin Funakoshi

SHOTOKAN KARATE - 松涛館空手Shihan Taiji Kase 9 dan karate

( 9 lutego 1929 - 24 listopada 2004 )

 


Wczesne lata

Taiji Kase urodził się 9 lutego 1929 w Chiba, Prefekturze Japonii. Za przykładem ojca Nobuaki Kase, który posiadał stopień 5 dan w judo zaczął trenować judo przed ukończeniem 6-go roku życia. Jako młody chłopiec studiował również aikido i kendo. W 1944 roku, w wieku 15 lat, T. Kase posiadał już 2 dan w judo. W tym samym roku, zainspirowany książką o karate napisaną przez Gichina Funakoshiego rozpoczął naukę tej sztuki u samego mistrza. Sztuki karate uczył się następnie u syna Funakoshiego - Gigo Funakoshi, który zmarł w 1945 roku. Po jego śmierci większość zajęć dydaktycznych przejął Genshin Hironishi, który wraz z Tadao Okuyamą również wywarli duży wpływ na rozwój karate młodego T. Kase. Z jego czterech instruktorów, Hironishi nauczał go najdłużej – 6 lat. Kiedy Taiji Kase miał zostać poddany egzaminowi na 3 dan w judo wolał skupić się na sztuce karate.

 

 

Kariera karate

W marcu 1945, pod koniec II wojny światowej, T. Kase zaciągnął się do marynarki wojennej Cesarstwa Japonii i dołączył do korpusu Kamikaze. Wojna skończyła się jednak zanim został zobowiązany do oddania swojego życia dla swego kraju. Jeden z jego biografów, Martin Fernandez, napisał: "[Kase] zwykle mówił, że skoro mógł umrzeć na wojnie a żyje, nigdy nie ma powodu do smutku. I tak też jest, bowiem zawsze można zobaczyć go z uśmiechem na twarzy. lub w pogodnym nastroju.” W związku z tym, że Shotokan dojo (sala ćwiczeń) została zniszczona przez bombardowania, i nie był w stanie znaleźć innego karate dojo, wrócił na pewien czas do szkolenia judo. Kiedy jednak studenci Shotokan dojo zebrali się ponownie przy Funakoshim, dołączył do nich.

 

W 1946 roku T. Kase zdobył 1 dan w karate. Zaczął studiować ekonomię na Uniwersytecie Senshu w 1949 roku, gdzie został kapitanem drużyny karate. W tym samym roku, osiągnął stopień 3 dan. Ukończył Senshu University w 1951 roku. T. Kase dołączył do nowo uformowanej federacji - Japan Karate Association(JKA) gdzie został profesjonalnym instruktorem karate, by później stać się Głównym Instruktorem europejskiego oddziału JKA.

 

Jednym z jego obowiązków w JKA było szkolenie instruktorów w kumite; wśród jego uczniów byli Keinosuke Enoeda i Hiroshi Shirai. Po śmierci Funakoshiego, w 1957 roku i kolejnym podziale w JKA, Kase utrzymuje stosunki z obu frakcjami. W 1964 r. Kase opuścił Japonię w celu propagowania karate za granicą. Tego roku uczył przez trzy miesiące w Republice Południowej Afryki, tam też kontynuował nauczanie następnego roku wraz z Enoeda, Shirajem i Kanazawą. Od 1965 do 1966 uczył w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Holandii i Belgii. W 1967 r. uczył z Shirajem we Włoszech przez kilka miesięcy, a następnie udał się do Francji, gdzie osiadł w Paryżu. W 1968 r. T. Kase był trenerem francuskiej Federacji Karate. Uczył tam karate przez prawie 20 lat, zanim zdecydował się zamknąć swoje dojo w połowie 1980 roku. Wśród jego studentów europejskich był Steve Cattle, który założył Angielską Akademię Shotokan.

 

Potem zaczął ponownie podróżować po świecie, aby uczyć karate. T. Kase był często gościem byłej Jugosłowiańskiej Federacji Karate, a prawie wszyscy ze starszych jugosłowiańskich instruktorów zdobyli swoje stopnie dan u T. Kase. Podczas pobytu we Francji, T. Kase pisał książki o swojej sztuce walki, w tym 5 Heian: wraz z nazwą kata, Karate, Shotokan (1974), 18 supérieurs kata: Karate-do Shotokan Ryu (1982), i Karate-do kata: 5-Heian, 2-Tekki (1983). W 1989 roku, T Kase i H. Shirai założyli World Karate Do Shotokan Academy (WKSA). Kase nazwał swój styl karate Shotokan Ryu Kase Ha, co oznacza Shotokan z osobistą domieszką Kase (inaczej według Kase). Chociaż podróżował po całym świecie promując swój styl karate, Paryż pozostał jego domem.

 

T. Kase doznał ataku serca w dniu 31 maja 1999. Po powrocie do zdrowia powrócił do nauczania karate. W dniu 6 listopada 2004, ciężko chory został hospitalizowany. Po powrocie do domu, kiedy wydawało się, że jego stan się poprawia, rankiem 19 listopada jego żona nie była w stanie go obudzić. T. Kase stracił przytomność i został przewieziony do szpitala, jego stan się pogarszał. Taiji Kase 9 dan zmarł w dniu 24 listopada 2004 r. zostawiając żonę i dwie córki. Jego pogrzeb odbył się na Cmentarzu Père Lachaise w Paryżu, w dniu 30 listopada 2004. W czerwcu 2005 r. wdowa Chieko Kase, została Honorowym Prezydentem Kase Ha Shotokan Ryu Karate Do Instructors’ Academy. Jedna z ich córek, Sachiko, była obecna na tej uroczystości.

 

 

 

 

 

Artykuł pochodzi ze strony klubu karate z Grudziądza.

Współpracujemy z: